Po každé ze dvou ovulací v roce prodělává fena hormonální změny, které mají stejné příznaky, jaké se objevují během březosti. Do doby, než začnou být patrné fyzické změny, je obtížné rozeznat, zda je fena skutečně březí, či nikoliv. Viditelné příznaky zabřeznutí se u feny objevují obyčejně v druhé třetině devítitýdenní březosti. Jsou to: zvýšená chuť k žrádlu, klidnější chování a zvětšování objemu břicha. Zduření mléčné žlázy nemá zvláštní význam, protože mléčná žláza zpravidla zduří za dva měsíce po hárání a to i u těch fen, které nezabřezli (falešná březost). Zvětšení břicha při menším počtu štěňat v době zabřeznutí nemusí být znatelné. Způsoby, kterými lze nejdříve a přesně zjistit březost jsou vyšetření krve, prohmatání břicha a ultrazvukové vyšetření. Obsahuje-li krev feny po uplynutí 20 dnů od oplození zvětšení počet bílých krvinek a snížený počet červených krvinek, je to pravděpodobně známkou zabřeznutí. Již ve čtvrtém týdnu po nakrytí je možné nahmatáním zjistit v břiše zárodky. Ultrazvukové vyšetření se provádí kolem 26-30 dne od nakrytí. Určení doby vrhu štěňat umožňuje nejlépe přesný záznam o nakrytí feny.

Vývoj plodu:
1. Během prvních několika dní získává embryo výživu ze žloutkového váčku.
2. Od 3. týdnů přichází výživa z placenty. V této době se embryu vyvíjejí oči, hlava a končetiny.
3. Uprostřed březosti jsou již vyvinuty všechny vnitřní orgány.
4. Kostra se vyvine do 6 týdnů.

Velikost plodu
27. den 20 – 30 mm
32. den 25 – 35 mm
36. den 50 – 60 mm
42. den 70 – 80 mm
44. den 80 – 90 mm
50. den 110 – 120 mm

Péče o březí fenu

Krmení
Od poloviny doby březosti feně postupně zvyšujte množství potravy, zpočátku o 10% a postupně až o 30% těsně před porodem. Ujistěte se, že feně předkládáte výživnou stravu s řádně vyváženým poměrem vápníku a fosforu pro dobrý vývoj kostí a mléka pro štěňátka.

Udržování čistoty
Těsně před porodem feně ostříhejte srst v okolí vulvy a struků. Odstraňte žmolky srsti nebo přerostlou srst. Očistěte jí struky šetrným dezinfekčním prostředkem, který na kůži nezanechá žádné zbytky.

Péče
O fenu během březosti řádně pečujte. Dávejte jí najevo, že vás její stav zajímá, čímž snížíte riziko, že fena bude při a po porodu odmítat vaši pomoc. Buďte k feně velmi pozorní a chraňte jí velmi citlivou břišní krajinu před poraněním.

Porodní box
S připraveným porodním boxem fenu seznamte nejméně týden před termínem porodu. Box umístěte na klidném místě, stranou denního ruchu, aby se zde fena cítila bezpečně. Box poskytne bezpečí i štěňátkům, která se z něho nemohou zatoulat. Tyčky v boxu zabraňují feně, aby štěňata zalehla. Připravte si nástroje potřebné pro porod, jako jsou nůžky, dezinfekce a ručníky, a ujistěte se, že v případě potřeby přijde váš veterinář.