V porovnání s ostatními plemeny se irský terier řadí mezi zdravá a dlouhověká plemena. Dědičné nemoci jsou pouze 2 a jejich výskyt je nízký.

Co je Digitální hyperkeratóza?

Digitální hyperkeratóza psů je dědičné onemocnění kůže, zejména polštářků na nohou. Jsou patrné ztvrdlé popraskané polštářky a z toho vyplývající bolestivá kulhající chůze. Vyskytuje se již ve štěněcím věku zhruba od 4 do 10 měsíců bez predispozice k pohlaví a léčba neexistuje. Mohou se pouze mírnit příznaky promazáváním. Předejít nemoci nelze.

Genetický test existuje.

Provádí ho tyto laboratoře:
LABOKLIN


Co je Cystinurie?

Cystinurie (typu III u irských terierů) je dědičně podmíněná metabolická porucha transportu aminokyselin (cystinu, ornitinu, lysinu, argininu) v ledvinách. Cystin je v kyselém prostředí špatně rozpustný. U jedinců postižených cystinurií dochází k shromažďování nerozpustného cystinu v moči (moč je kyselá) a následkem toho dochází k tvorbě krystalů cystinu a posléze i močových kamenů. Tyto kameny mohou vést k nepříjemným zdravotním komplikacím jako je např.: dráždění močových cest, stagnace moči, náchylnost k častějším infekcím močového ústrojí či dokonce k úplnému uzávěru močových cest. O tom, jak velké množství krystalů cystinu vznikne a jak bude vypadat průběh nemoci, rozhoduje mnoho faktorů, např. strava, pH moči a její hustota. Čím je moč kyselejší, tím lépe cystin krystalizuje. Onemocnění se rozvíjí ve věku 2-6 let u samců.

Dědičnost nemoci zatím není známa.
Genetický test neexistuje.
Pouze se dá vyšetřit hladina aminokyselin.
Existuje COLA test – vyšetření hladin aminokyselin Cystin, Ornitin, Lysin a Arginin – výsledek lze ovlivnit stravou.
Existuje sedimentace moči na hlídání tvorby krystalů.

COLA test provádí tyto laboratoře:
LABOKLIN
GENOMIA

Doporučení jak nemoci předejít:

1) Pes by měl hodně pít.
2) Pes by měl mít nízkoproteinovou stravu v dospělosti (obsah bílkovin pod 25 % u suchých krmiv, pod 10 % u vlhkého krmiva). Více bílkovin v krmivu může poškozovat ledviny.
3) Je vhodné stravu obohatit zeleninou, aby PH moči bylo co nejvyšší – ideálně PH nad 7.
4) V dospělosti je vhodné provádět 1x-2x ročně test na PH moči a tvorbu krystalů (sedimentaci moči).
5) V dospělosti je vhodné provést COLA test – výsledek lze ovlivnit stravou.

Výzkum a doporučení v originále zde: https://foerderverein-irish-terrier.de/cystinurie-beim-irish-terrier-wo-stehen-wir/