K porodu si musíme připravit: nůžky, desinfekci, ručníky, nit, váhu, barevné stuhy, tužku a papír.
Štěňata by se měla každý den čistit a ob den vážit.

Budoucí matka před porodem den nebo dva nežere. Je neklidná a hledá místo k porodu. Těsně před vypuzením mláďat prasknou obaly plodové vody. Louže této tekutiny lze omylem zaměnit za moč nebo je to hlen jako výtok, ale silnější. Zpočátku jsou stahy mírné, ale rychle zesilují a vytlačují jednotlivá štěňata ven. První štěně by se mělo narodit do dvou hodin od chvíle, kdy odešla plodová voda, další pak v 10 až 15 minutových intervalech. Jestliže se vypuzování štěňat prodlužuje, je nutné zavolat veterináře.

Příznaky blížícího se porodu: zduření zevních pohlavních orgánů, dobrá hmatatelnost plodů v dutině břišní, 3 dny před porodem pokles tělesné teploty, kdy 24 hodin před vrhem klesne o 1,5°C až 2°C. Náhlé zvýšení teploty pak ukazuje, že začíná porod. Během něho se rozlišují dvě stádia:

  • stadium otevírací, v němž se otevírá děložní krček, trvá obvykle 2 až 8 hodin. U prvorodiček je doba delší než u starších fen.
  • stadium vypuzovací, které je doprovázeno silnými stahovými křečemi, výsledkem je vypuzení plodu.

 

Plod se objevuje buď hlavičkou napřed s nožkami položenými pod hrudí, nebo zadkem napřed. Každý plod je vypuzen společně s obalem, který jakoby visel na pupeční šňůře. Fena roztrhne plodový obal, štěně olíže a potom překousne pupeční šňůru. Plodové obaly obyčejně sežere. Při porodu se nesmí znepokojovat, musí však být pod dohledem, aby jí mohla být poskytnuta pomoc. Stává se, že fena neuvolní štěně z plodového obalu a nepřekousne pupeční šňůru. Některé, zejména prvorodičky, trhají nebo tahají pupeční šňůru před jejím překousnutím, a tím způsobí štěněti pupeční kýlu. Je třeba si zapamatovat, že pupeční šňůru musí chovatel nejdříve podvázat u pupku štěněte nití, aby nedošlo ke krvácení, a potom ji teprve přestřihnout. Při narození je pro štěňata životně důležité teplo a sucho. Po narození je dobré štěňata zvážit a dát jim barevné rozlišovací stuhy.

Hlavně si vše pište, kdy praskla voda, v kolik hodin se narodilo štěně, kolik váží a jakou má barvu stuhy. Kdyby nastal problém veterináře zajímají časové údaje narození štěňat.